Kemp: komunitné hospodárenie

Na prelome augusta a septembra 2013 sa v obci Málaš zišli mladí ľudia zo Slovenska a Českej republiky. Cieľom týždňového stretnutia bolo vzájomné sa spoznávanie, komunikácia a získanie nových informácií o možnostiach komunitného hospodárenia.

Budovanie a posilňovanie komunitného spôsobu života je celoeurópskym trendom. Komunita je prirodzeným miestom odovzdávania si vedomostí a zručností medzi členmi komunity, ktorá je zložená z rôznych vekových skupín, s rôznymi vedomosťami, s rôznym vzťahom k tradíciám a schopnosťami navzájom komunikovať. Zároveň sú mladí ľudia ponorení do skupiny, kde je zmysluplne využívaný čas voľna a zároveň vidia za sebou a za svojou prácou výsledok. Komunikácia a tolerancia všetkých členov komunity, ktorá zahŕňa aj ľudí s psychickými, či telesnými nedostatkami spôsobuje vytváranie vysokej miery tolerancie a ohľaduplnosti. Mladí ľudia sa tak nenásilným a úplne prirodzeným spôsobom učia aktívnemu prístupu k životu a hľadaniu možností pri riešení problémov vyplývajúcich aj z charakteru členov komunity.

Program týždňového stretnutia bol vyskladaný z niekoľkých zaujímavých častí. Program začínal prednáškou o komunite, komunitnom hospodárení a trendoch v tejto oblasti. Účastníkom boli predstavené princípy prírodných záhrad a následne si takú záhradu prezreli. Vyskúšali si aj prácu v nej. Pracovali s prírodným materiálom, zbierali a spracovávali dopestovanú úrodu, zasadili nové rastliny a skrášlili priestor záhrady. Odmenou im boli čerstvo vykopané zemiaky, s ktorých si spolu pripravili bryndzové halušky.

Vyskúšali si aj prácu s ovčou vlnou, jej čistenie a spracovávanie až do podoby klbka vlnenej nite. Vyskúšali si prácu s nástrojmi, ktoré boli v minulosti každodennou súčasťou života a dnes sú zväčša už len v múzeách. V Topolčiankach navštívili národný žrebčín a hovorili o úlohe koní v rozvoji agroturistiky. Pri rieke Hron v obci Jur nad Hronom mali možnosť športového vyžitia. Pri športových aktivitách sa rýchlejšie nadväzujú a upevňujú priateľské vzťahy.

Pre každú komunitu ľudí je dôležitá jej história. Práve preto účastníci pobytu zavítali do obce Pohronský Ruskov, v ktorej sa nachádza múzeum II. svetovej vojny. Mohli si tak uvedomiť, že len v mierovej spolupráci európskych národov je možné žiť spoločne kvalitný život. Takéto európske projektu sú dobrým príkladom vzájomnej spolupráce a porozumenia.

Na prednáške so psychológom sa mladí ľudia dozvedeli o dôležitosti komunikácie, vzájomnej tolerancie a dobrých medziľudských vzťahov. Je dôležité rozvíjať zdravý životný štýl a predchádzať tak možným nástrahám súčasnej doby. Priebežne počas dní boli organizované rôzne hry na vzájomné spoznávanie sa, komunikáciu a zlepšovanie vzťahov.

Diskusia

Dátum: 09.09.2013

Vložil: Daniel

Titulok: Projekt

Musím pochváliť organizáciu celého campu, aktivít s dôrazom na multiplikačný efekt, jednoduchú štruktúru prednášok určených pre každého, jemný Európsky rozmer a voľnočasové aktivity, ktoré dokonale scelili skupinu a vytvorili internacionálne priateľstvá.

Dátum: 08.09.2013

Vložil: Hedviga

Titulok: Kemp

Som rada, že som mohla stráviť čas s mladými ľuďmi, ktorí ma utvrdili v tom, že sa s nimi dá aktívne pracovať a vedia pochopiť súvislosti. Bol to krásny príklad toho, ako prostredie, práca a rozhovory vplývajú na všetkých a pozitívne myšlienky sa prenášajú ďalej. Z názorov a pocitov budem čerpať ešte veľmi dlho. Držte sa všetci v škole a práci.

Dátum: 08.09.2013

Vložil: Lukáš

Titulok: kemp SK

Mládež v akci na Slovensku.... nezapomenutelný týden... vďaka všetkým účastníkom:)

Dátum: 08.09.2013

Vložil: Gábi

Titulok: bylo skvěle

bylo skvěle, dííííky všem za supr týden :-))))))

Dátum: 08.09.2013

Vložil: Veronika

Titulok: :)

moc všem děkuju za nejúžasnější týden prázdnin... snad se zase brzo setkáme :o):*

Dátum: 07.09.2013

Vložil: Andrej

Titulok: Kemp

Ďakujem všetkým zúčastneným za príjemne prežité dni. Verím, že sa všetkým tu strávený čas páčil tak ako mne.

Dátum: 07.09.2013

Vložil: Roman

Titulok: Re:Kemp

ja si myslím že sme sa tam stretli veľmo dobra partia ktora vie o com je príroda a poľnohospodárstvo ktore sme tam riešili a dufam ze sa taky projket alebo kemp uskutočni znova pre dalších aby pochopili ze muka sa len nekupuje ale sa musi najprv predtým urobit par úkonov napr : obrabat zem zasiat pohnojit popripade postriekat proti škodcom vyhovujucimi prostriedkymi a potom zberat čistit pomlet atd... bolo to naozaj velmi poučne a skvele.

Pridať nový príspevok